• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Başkanımızın Basın açıklaması

Ekonomik krizin yaşandığı son zamanlarda un fiyatları arttı. 50 kiloluk unun çuvalı 95 TL’den satışa sunulurken şimdi 175 TL’ye varan fiyatları gördü.  Ticari Hayat Gazetesi olarak bir araya geldiğimiz Ankara Yufkacılar ve Kadayıfçılar Odası Başkanı Mehmet Polat ve yönetim kurulu üyeleri gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.  

‘Uncu kazanmasın demiyoruz’ diyen Başkan Polat, “Bu kadar zam olmamalı. Gereksiz bir zam olarak görüyoruz” dedi.

50 kiloluk un çuvalı 175 TL oldu
Oda olarak birçok sıkıntıları olduğunu söyleyen Başkan Mehmet Polat, un fiyatlarının sürekli olarak değişim göstermesine tepki gösterdi. 
Polat, “Piyasa da yaşanan sıkıntılar dolayısıyla böyle bir durum mu yaşanıyor yoksa spekülatif bir durum mu var bilemiyoruz. Ama bu durumun sebebi piyasa şartlarından ise un fiyatları bu kadar yükselmemeli. 50 kiloluk un çuvalı fiyatı 95 TL’den alırken 175 TL’ye çıktı. Yüzde 50 zam geldi. Diğer un çeşitlerine de zam geldi” sözlerine yer verdi. 


Sıkıntı içerisindeyiz
‘Ekmeğin gramajı düşürülerek gizli bir zam olduğunu’ ifade eden Polat, “Uncular, un fiyatlarını yükseltti. 95 TL’ye aldığımız un en fazla 110 TL olmalı. Bu un fiyatlarının artışı daha da devam edecek. Piyasada 175 TL’ye kadar 50 kilo çuval una fiyat veriliyor. Biz bu durumdan muzdaribiz ve sıkıntı içerisindeyiz. Sadece bu durum bizi etkileyen bir olay değil; pastacılar, fırıncılar herkes etkilenecek.” şeklinde konuştu. 


İş kaybına uğrayacağız
Başkan Polat, “1 kilo yufka 9 TL. 1 kilo kadayıf ise 10 TL.  Biz, oda olarak birkaç senedir yufka ve kadayıf fiyatlarına zam yapmadık. Vatandaşı mağdur etmek istemedik. Bu zamlardan sonra da zam yapma niyetinde değildik ama un fiyatları düşmezse biz de böyle devam edemeyiz. Ama zam yapmakta çözüm değil. Vatandaşların, alım gücü düşük. Biz, iş kaybına uğrayacağız. Küçük esnaf hiçbir zaman zam yapma peşinde değil” ifadelerini kullandı. 
Yönetim kurulu ile bir araya gelince belli bir fiyat belirleyeceklerini söyleyen Polat, “Fiyatı belirledikten sonra Ankara Esnaf Odaları Birliği Tarife Komisyonuna  belirlediğimiz fiyat gidiyor. Uygun görüldüğü zaman zam yapabiliyoruz” diye konuştu.

 
Küçük esnaf, kepenk kapatır
Polat, “1600 lira (asgari ücret) maaş alan vatandaşlar, zam olduğu zaman yufka ya da kadayıf vs. alamayacak. Biz bu fiyatlardan satışı zor yapıyoruz. Zam yaptığımız zaman da küçük esnaf, dükkanlarına kepenk kapatır” diye söyledi.  
Ankara’da 350 civarında yufkacı olduğunu dile getiren Polat, Türkiye genelinde 6-7 bin civarında yufkacı bulunduğunu belirtti.  


Tüketici de mağdur ediliyor
Serbest piyasa adı altında küçük esnaf ve zanaatkârın mağdur edildiğine vurgu yapan Polat, “Tüketici daha çok mağdur ediliyor” dedi. 
 Başkan Polat ‘Şu anda Dolar ve Euronun baz alınmadığı iddia ediliyorsa da herkes dolar üzerinden satış yapıyor’ ifadesini kullandı. 

Un fiyatları astronomik bir şekilde yükseldi
Başkan Polat, sözlerini şöyle sürdürdü; 
“Bence dolar hesabıyla satışlar yapıldığından ve kar oranı düşünüldüğünden böyle bir durumla karşı karşıyayız. Un fiyatları astronomik bir şekilde yükseldi. Biz yıllardır un fiyatlarını standart bir fiyattan satın almadık. Her zaman fiyat değişikliği vardı. Ama son dönemde yapılan zamlar inanılmaz. Yüzde 55 zam yapıldı neredeyse.”
‘Un fiyatlarının manipüle edildiğini’ söyleyen Polat, “Bu yaşanan olaylarda fırsatçılık yapıyorlar. Devlet eliyle çözüm olmalı” diye belirtti. 


Unda tekelleşme var
Yönetim Kurulu üyesi Nihat Kadıncıoğlu, unda tekelleşme olduğunu iddia ederek, belli bir taban fiyattan unun satılması gerektiğini belirtti. Un fiyatındaki artışın birçok küçük esnafı zor durumda bırakacağının altını çizen Kadıncıoğlu, birçok olumsuz durumun yaşanacağını belirtti. Kadıncıoğlu, “Bu durum enflasyonu körükleyecek. Gıda ürünlerine (pasta, ekmek, yufka, kadayıf vs. )zam gelecek. Denetimsizlikten bu durumların yaşandığını düşünüyorum. Hükümetin, un fiyatlarına acil olarak bir çözüm getirmesi gerekiyor.” dedi.
Denetim ve kontrol mekanizmasının olması gerektiğini söyleyen yönetim kurulu üyeleri, un fiyatının belli bir taban fiyatı olması gerektiğine dikkati çekti.

Haber  Esra Sarı Ticari Hayat

  
189 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.92935.9530
Euro6.53246.5585
Saat
RÖPORTAJ